Image Alt

Navodnjavanje voćnjaka

NAVODNJAVANJE VOĆAKA

Savremeno intenzivno voćarstvo je danas gotovo nemoguće bez navodnjavanja. Navodnjavanje je veoma značajna mera pogotovo za rejone gde količina padavina ne prelazi 600 mm. Na peskovitim, vetrovitim i južnim položajima potrebe za vodom su veće nego na strukturnim zemljištima i severnim ekspozicijama. Slabo bujne vegetativne podloge imaju plitak korenov sistem i moraju da se navodnjavaju. Tek zasađene voćke, posebno ako su zasađene kasno u proleće, imaju potrebu za navodnjavanjem od momenta sadnje.

Vreme navodnjavanja zavisi od količine i rasporeda padavina. Prvo navodnjavanje se obično vrši u vreme cvetanja jer ono pospešuje oplodnju, zametanje i vegetativni razvoj voćaka. Navodnjavanje je u fazi cvetanja, oplodnje i zametanja veoma bitno jer se tada u cvet odnosno plod usmerava najveći deo minerala iz zemljišta uključujući one slabo pokretne (kalcijum), a njihovo usvajanje direktno zavisi od vlažnosti zemljišta. Navodnjavanje treba smanjiti ili izostaviti u fazama formiranja začetaka cvetova u pupoljcima.

Kod nas se najčešće primenjuju sledeći načini navodnjavanja: navodnjavanje brazdama, potapanjem, kišenjem, kapanjem i mikrorasprskivačima. Koji će se način navodnjavanja primeniti, zavisi od nagiba terena, tipa zemljišta, finansijskih sredstava itd. Navodnjavanje brazdama se primenjuje na blago nagnutim terenima gde se prvo u redovima otvaraju brazde i vrši navodnjavanje, a kasnije se brazde zatrpavaju. Navodnjavanje veštačkom kišom se u voćarstvu manje primenjuje jer se ovim vidom navodnjavanja biljka stalno kvasi, zemljište se ispira, a potrebna je i veća količina vode. Navodnjavanje kap po kap je prvo počelo da se primenjuje u onim rejonima u svetu gde je isparavanje veliko a vode za zalivanje malo (pustinje), ali je danas dominantan način navodnjavanja u zasadima voća u Srbiji. Prilikom podizanja savremenih zasada gde se vrši prolećna sadnja, a koriste sadnice sa prevremenim granama, obavezno se pre sadnje mora instalirati sistem za navodnjavanje jer će u suprotnom doći do slabog prijema, zaostajanja u porastu, pa čak i sušenja sadnica. Da bi ovaj sistem funkcionisao voda mora biti apsolutno čista, tj. moraju biti ugrađeni filteri za prečišćavanje vode. Pored kapaljki, alternativan način navodnjavanja je korišćenje mikroraspriskivača koji bolje distribuiraju vodu u zemljište, a povećavaju i vlažnost vazduha što je važno za neke voćne vrste.

X