Prikaz 1–12 od 34 rezultata
SADNICE – VINOVA LOZA
Grožđe, (rod Vitis), rod od oko 60 do 80 vrsta vinogradarskih biljaka iz porodice Vitaceae, poreklom iz severnog umerenog pojasa, uključujući sorte koje se mogu jesti kao stono voće, sušiti za dobijanje suvog grožđa ili zgnječiti za pravljenje soka od grožđa ili vino.
Fizički opis
Grožđe je obično drvenasta loza, koja se penje uz pomoć vitica (modifikovanih grana) i kada nije obučena često dostiže dužinu od 17 metara ili više. U sušnim regionima može formirati skoro uspravan grm. Jestivi listovi su naizmenični, dlanasto režnjevi i uvek nazubljeni. Mali zelenkasti cvetovi, u grozdovima, prethode plodu, koji varira u boji od skoro crne do zelene, crvene i ćilibarne. Botanički, plod je bobica, manje ili više loptasta, u čijoj sočnoj pulpi leže semenke. Kod mnogih varijanti plod razvija beličastu praškastu prevlaku ili cvet. Grožđe sadrži minerale kao što su kalcijum i fosfor i izvor je vitamina A. Svo grožđe sadrži šećer (glukozu i fruktozu) u različitim količinama u zavisnosti od sorte. Oni koji imaju najviše glukoze su najlakše fermentisani.
Odomaćivanje i istorija
Vitis vinifera, vrsta koja se najčešće koristi u proizvodnji vina, uspešno se gajila u Starom svetu hiljadama godina. Fosilizovani listovi grožđa, komadići stabljike i semenke otkopani iz neogenih i paleogenskih naslaga (starih oko 2,58–66 miliona godina) na severnoj hemisferi ukazuju na dugo postojanje i široku rasprostranjenost pripadnika roda. Uzgoj grožđa, ili vinogradarstvo, star je skoro koliko i civilizacija. Detalji proizvodnje grožđa i vina prikazani su u hijeroglifima 4. (2400. pre nove ere), 17. i 18. dinastija Egipta. Prema Bibliji, Noje je zasadio vinograd. U Homerovo vreme vino je bilo uobičajena roba među Grcima. Feničani su preneli grožđe u Francusku oko 600. godine pre nove ere. Rimljani su zasadili grožđe u dolini Rajne najkasnije u 2. veku nove ere. Plinije Stariji je opisao 91 sortu grožđa, izdvojio 50 vrsta vina i opisao metode vaspitanja vinove loze. Poklapajući se sa širenjem kulture grožđa na zapad, grožđe je preseljeno u istočnu Aziju preko Indije. Kako su nove zemlje kolonizovane, grožđe je odnošeno, tako da se sada gaji na svim kontinentima i ostrvima gde je klima povoljna.
Prikaz 1–12 od 34 rezultata